مقالات

با پرده نمایش ویدیو پرژکتور بیشتر آشنا شوید!

پرده نمایش چیست
وقتی برای تماشای فیلم دلخواه تان سالن سینما میروید قصد دارید با بهترین کیفیت و ابعاد فیلم موردنظرتان را تماشا کنید و از آن لذت ببرید و یا وقتی برای اراعه موضوع یک کنفرانس میخواهید تمامی داده های خود را به همکاران و افراد دیگر به اشتراک بگذارید شما به دو عضو جدانشدنی به نام ویدیو پرژکتور و پرده نمایش نیاز دارید . اگر قصد خرید پرده نمایش دارید و تا بحال در مورد آن اطلاعاتی نداشتید در این مقاله تمام آنچه نیاز دارید تا بدانید پرده نمایش چیست و چه کاربردی دارد به شما معرفی میکنیم .
پرده نمایش چست

چرا پرده نمایش را انتخاب کنیم ؟

یکی از پرکاربردترین تجهیزات سالن کنفرانس پرده نمایش است که به همراه دیتا دریافتی از ویدئو پروژکتور بخش مهمی از سیستم نمایش را تشکیل می‌دهند. اگرچه در یک سالن کنفرانس، سیستم کنفرانس مانند صدا و نور  اصلی ترین بخش  است اما امروزه کاربرد تصویر به قدری گسترده شده که لزوم وجود تجهیزات تصویری برای نمایش تصاویر ارائه‌ها و همچنین ویدیوها در کنار تجهیزات صوتی، قابل انکار نیست.

پرده نمایش چیست ؟

آیا میتوانید از روی نام پرده نمایش حدس بزنید پرده نمایش چیست و چگونه کار میکند ؟؟  بله ، کاملا درست حدس زدید ! پرده نمایش به عنوان بستر یا زمینه ای جهت پخش تصاویر ارسالی از ویدئو پروژکتورها مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین از ملزومات جانبی ویدئو پروژکتورها است . حال که به آشنایی با پرده نمایش پرداختیم میخواهیم به شما موارد مهم تری از پرده نمایش را معرفی کنیم .

پرده نمایش چگونه کار میکند؟

نوری که از ویدیو پرژکتور منتشر میشود توسط پرده نمایش بازتاب میشود و آن را تبدیل به تصویر میکند اما شاید برایتان سوال باشد که آیا این بازتاب نور چگونه میتواند تصویر با کیفیت اراعه دهد ؟ در پاسخ به این باید بگوییم مواد بکار رفته ، جنس، بافت و رنگ خاص آنها که به منظور ارائه حداکثر کیفیت تصاویر مهندسی شده است  و از بازتابهای ناخواسته جلوگیری میکند و به افزایش کیفیت تصاویر در حال پخش کمک مینماید.
برخی این طور تصور میکنند که با تاریک کردن فضا میتوان از یک دیوار سفید یا وایت برد نیز به عنوان صفحه نمایشی جهت پخش تصاویر استفاده نمود که به همین دلیل به طور کامل در مقاله  استفاده از دیوار به جای پرده نمایش به توضیحات این موضوع پرداخته ایم.
پرده نمایش

موارد کاربرد پرده نمایش را بشناسید

عمده اماکنی که پرده های نمایش در آنها کاربرد دارند عبارتند از:
 • سالن های همایش و کنفرانس
 • نمایشگاه ها
 • کلاسهای دانشگاه ها و مدارس
 • سالن های سینما
بطور معمول در هر مکانی که ویدئو پروژکتور مورد استفاده قرار گیرد پرده مخصوص آن نیز مورد استفاده خواهد داشت.

انواع پرده ویدئو پروژکتور 

با توجه به کاربرد و محل به کارگیری ویدئو پروژکتور، پرده آن نیز دارای انواع گوناگون است. که هریک از این مدل های دارای مشخصات و خصوصیات ویژه خود می باشند.

پرده نمایش پایه دار

بعضا به پرده های نمایش پایه دار قابل حمل گفته می شود. اما در عمل پرده قابل حمل پرده ای است که بسیار سبک بوده و سایز کوچکتری نسبت به سایر مدلها دارد. این پرده ها میتوانند حتی بر روی میز قرار گیرند. پرده قابل حمل معمولا برای استفاده در کنار دیتا پروژکتورهای جیبی کاربرد دارند.

پرده نمایش دستی 

در محیطی که ویدئو پروژکتور به صورت ثابت نصب میشود میتوانیم اقدام به  خرید پرده نمایش دستی  کنیم . پرده این نوع پرده نمایش با استفاده از یک طناب به بیرون و داخل هدایت میشود  و میتوان اندازه آن را به صورت دلخواه تنظیم کرد .

پرده نمایش برقی 

از انواع پرده نمایش هایی که عمدتا قابلیت باز و بسته شدن به صورت کنترلی را دارد پرده نمایش برقی میباشد .  بنابراین زمانی که به آنها نیازی نباشد در غلافی که در قسمت بالای پرده وجود دارد جمع خواهند شد. به دلیل وجود موتور در غلاف بالای پرده به این دسته ،پرده نمایش برقی گفته می شود.

پرده نمایش فریم ثابت

این نوع پرده نمایش فریم ثابت به صورت ثابت روی دیوار نصب میشود و امکان جمع کردن در آنها وجود ندارد و مناسب برای انوع کلاس ها و یا مدارس هستند

فریم سینمایی دکوراتیو CFH 100

انواع برند های معتبر پرده نمایش

پرده نمایش برند های مختلفی دارد که فروشگاه سلسکون تمامی این برند ها را عرضه میکند کافیست با برند های زیر اشنا شوید :

برند‌های معتبر زیادی در ایران به ارائه پرده نمایش پروژکتور برقی می‌پردازند. در ادامه به معرفی چند مورد از برندهای معتبر پرده نمایش پروژکتور برقی می‌پردازیم.

 • سلکسون

پرده نمایش سلکسون از دیگر برندهای معتبر پرده نمایش است. از این برند، اغلب در محیط‌های مختلفی مانند محیط‌های آموزشی و دانشگاه‌ها استفاده می‌شود.

 • رفلکتا

برند رفلکتا از دیگر برندهای معتبر ارائه‌ کننده پرده نمایش برقی است. این برند علاوه بر زیبایی، کارکرد را نیز در دستور کار خود قرار داده است و انواع پرده‌های نمایش برقی را برای مکان‌های مختلف روانه بازار می‌کند.

 • الیت اسکرین

پرده‌های نمایش برقی الیت اسکرین دارای تراکم بافت بالاتری نسبت به دیگر نمونه‌های مشابه هستند و به دلیل نانو بودن پارچه آن، قابل شستشو و ضد چین و چروک است. این برند یکی از با برندهای معتبری است که پرده‌های نمایش با کیفیتی ارائه می‌کند.

 • اسکوپ

اسکوپ از برندهای معتبر و معروفی است که در ایران به ارائه پرده نمایش برقی می‌پردازد. اغلب پرده‌های نمایش این برند از جنس پارچه یکسانی برخوردارند.

انواع سایز های پرده نمایش ویدیو پرژکتور

در نظر داشته باشید برای تماشای بهتر تصویر شما نیاز دارید از پرده نمایش فاصله داشته باشید و همچنین سایز مناسبی از پرده نمایش را انتخاب کنید .پرده‌های نمایش برقی با ابعاد و اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شود که باید با توجه به نیاز و موارد استفاده، مناسب‌ترین اندازه را در انتخاب پرده نمایش پروژکتور برقی در نظر گرفت. در ادامه به انواع ابعاد یک پرده نمایش برقی اشاره می‌کنیم.

 • پرده نمایش HDTV با نسبت 16:9
 • پرده نمایش عریض با نسبت 16:10
 • پرده نمایش سینمایی با نسبت 2.35:1
 • پرده نمایش با نسبت 4:3
 • پرده نمایش مربعی با نسبت 1:1

جمع بندی

در این بخش از مقاله سعی کردیم تمامی نکات مهم اشنایی با پرده نمایش را به شما معرفی کنیم همچنین مقالاتی دیگر در این زمینه موجود میباشد که میتواند با مراجعه به آنها اطلاعاتی را که تا بحال نمیدانستید یادگیرید .
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.