تخفیفات شگفت انگیز رو از دست ندین !

رزولوشن چیست

جدیدترین محصولات

رزولوشن

رزولوشن چیست؟

شاید رزولوشن یک واژه بیگانه در میان مردم باشد که کم و بیش به گوش آن‌ها خورده است، مگر آن که به هنگام خرید تلویزیون یا خرید ویدئو پروژکتور آن را از زبان فروشنده شنیده‌ باشند. رزولوشن یکی از مهمترین دلایلی است که در قیمت‌گذاری یک محصول تاثیر بسزایی دارد. رزولوشن در محصولاتی از قبیل تلویزیون، دوربین مداربسته، گوشی، تبلت و … متفاوت است. برای آشنایی با انواع رزولوشن در تلویزیون تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

منظور از رزولوشن چیست؟

شاید این سوال برای برخی از افراد پیش بیاید که رزولوشن تلویزیون چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: Resolution یک اصطلاح برای مشخص کردن تعداد پیکسل‌های تصویر است که با دو عدد در کنار هم تعیین می‌شود و در بین این دو عدد علامت (×) قرار دارد.

پیکسل‌ها در دو بعد افقی و عمودی نمایش داده می‌شوند و بخش بسیار کوچکی از تصاویر هستند که با قرار گرفتن در کنار هم پردازش تصویر را به خوبی انجام می‌دهند. در هنگام خرید تلویزیون متوجه ویژگی و کیفیت تصویر خواهید شد؛ زیرا رزولوشن در کیفیت بالای تلویزیون نقش بسیار مهمی دارد.

هر چه که اعداد بیشتر باشند یعنی پیکسل بیشتری در صفحه نمایش قرار گرفته است؛ بنابراین تصویر با کیفیت بالاتر و بیشتری نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال در ویدئو پروژکتور فول اچ دی، رزولوشن ۱۰۸۰×۱۹۱۰ پیکسل است و این معنی را می‌دهد که ۱۹۲۰ حداکثر تعداد پیکسل به صورت افقی و ۱۰۸۰ حداکثر پیکسل به صورت عمودی است. به طور کلی هر چه رزولوشن ویدئو پروژکتور زیاد باشد تصویر طبیعی‌تر نمایش داده می‌شود.

معرفی پیکسل

پیکسل یک عنصر کوچک است که در صفحه نمایشگر تلویزیون می‌توان آن را دید. اگر در حین پخش تصاویر به تلویزیون بسیار نزدیک شوید، خانه‌های بسیار کوچکی دیده می‌شوند که هر کدام از آن‌ها یک پیکسل به حساب می‌آید. تمامی تلویزیون‌ها از پیکسل‌های بسیار کوچکی تشکیل شده‌اند که در کنار هم می‌توانند تصویر بسیار زیبایی را برای مخاطب به نمایش بگذارند. وضوح تصویر در تلویزیون با توجه به تعداد پیکسل‌ها مشخص می‌شود که در نهایت رزولوشن را تشکیل می‌دهند.

رزولوشن در تصویر

همان‌طور که گفته شد تعداد پیکسل‌هایی که در تلویزیون به کار رفته‌اند با وضوح تصویر رابطه مستقیمی دارند. اما دقیقا منظور از رزولوشن در تصویر چیست؟ یعنی کیفیت تصویر بالا باشد، به عبارتی دیگر وضوح تصویر بالا در رزولوشن‌هایی که تعداد پیکسل آن‌ها زیاد است، ممکن خواهد بود. ناگفته نماند که وضوح و کیفیت تصویر تنها به رزولوشن بستگی ندارد، ولی معمولا تلویزیون‌هایی که رزولوشن بالایی دارند و از پارامترهایی نظیر کنتراست برخوردارند و کیفیت موادی که در پیکسل‌ها به کار رفته بالا است، پارامترهایی هستند که بر وضوح تصویر تأثیر می‌گذارند. مهمترین فاکتور در کیفیت تصویر تلویزیون، رزولوشن است که به سه عامل زیر بستگی دارد:

  1. ابعاد تلویزیون
  2. کیفیت تصاویر پخش شده از تلویزیون
  3. فاصله مخاطب با تلویزیون

اگر فاصله فرد با تلویزیون در حد مطلوب نباشد، چشم فرد نمی‌تواند کیفیت واقعی تلویزیون را تشخیص دهد، اما این فاصله مطلوب در هر ابعاد تلویزیون متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال اگر یک تلویزیون ۴۰ اینچ باشد و فرد در فاصله کمتر از ۲و نیم متری آنقرار بگیرد، متوجه تفاوت بین کیفیت P720 و P1080 نخواهد شد. تلویزیون‌های اچ دی زمانی ارزش خریدن دارند که ابعاد تلویزیون کمتر از ۶۰ اینچ نباشد و بیننده در فاصله مناسبی از تلویزیون قرار بگیرد. قطعا رزولوشن تصویر در کیفیت تصویر نقش مهمی دارد اما رعایت ابعاد تلویزیون و فاصله مطلوب از آن نیز موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود.

انواع رزولوشن تلویزیون

در این قسمت به برخی از رزولوشن‌های موجود در تلویزیون‌ها اشاره خواهیم کرد:

رزولوشن ۸k

هر نمایشگر و تلویزیونی که عرض آن ۸۰۰۰ پیکسل باشد ۸k خوانده می‌شود. نمایشگرهای ۸kدارای ابعاد ۴۳۲۰×۷۶۸۰ پیکسل هستند که ۳۳ میلیون پیکسل را تشکیل می‌دهند و در نتیجه تصاویر را با کیفیت بسیار بالایی ارائه می‌دهند. این وضوح تصویر به صورت خطی ۲ برابر وضوح تصویر  ۴K و ۶ برابر وضوح ۱۰۸۰p است.

رزولوشن ۴k

منظور از رزولوشن۴K این است که ۴۰۰۰ پیکسل به صورت افقی در تلویزیون قرار گرفته است. چند نسخه از رزولوشن ۴k وجود دارد که هر کدام از آن‌ها با دیگری متفاوت هستند. به عنوان مثال در تلویزیون‌هایی با رزولوشن ۴k، ابعاد ۲۱۶۰×۳۸۴۰ هستند که با ۸،۲۹۴ در ۴۰۰ پیکسل، از تصویر ۱۶.۹ برخوردار است.گاهی از عبارت۲۱۶۰p  برای اشاره به وضوح تصویر ۴k نیز استفاده می‌شود. در حال حاضر دستگاه‌هایی همچون ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن ۴ پرو و Prime Video شروع به ارائه ۴k کرده‌اند. بیشتر نمایشگر‌هایی که در خانه‌ها استفاده می‌شود و در بازار موجود است، تلویزیون‌هایی با رزولوشن ۴k هستند.

رزولوشن ۱۰۸۰p

این نوع رزولوشن که با نام FHD شناخته می‌شود دارای ابعادی برابر با ۱۹۲۰×۱۰۸۰ پیکسل است و این قالب نسبت ابعاد ۱۶:۹ را داشته و ۱/۲ مگاپیکسل را ارائه می‌کند. حرف p که در نام این رزولوشن قرار دارد به معنای اسکن پیشرونده است که فریم‌های تصویر روی صفحه به صورت متوالی ترسیم خواهند شد. وضوح تصویر ۱۰۸۰pنصف وضوح تصویر ۴k است با این تفاوت که تعداد پیکسل‌های این قالب چهار برابر کمتر هست. در این رزولوشن ارتفاع آن از ۱۰۸۰ و عرض آن از ۱۹۲۰ تشکیل شده و وضوح تصویر ۱۰۸۰p ۳/۳۳ درصد بزرگ‌تر از وضوح ۷۲۰p است.

رزولوشن ۲k

رزولوشن ۲k دارای ۲۵۶۰ پیکسل عمودی و ۱۴۴۰ پیکسل افقی است. تلویزیون‌هایی که از رزولوشن ۲k برخوردار هستند طرفداران بسیار کمی دارند؛ همچنین از تلویزیون‌هایی با رزولوشن ۴kو۸k ازکیفیت پایین‌تری برخوردار هستند. بیشتر پروژکتورهای سالن سینما امکان پخش تصاویر با رزولوشن ۲k را دارند.

سخن پایانی

همان‌طور که بیان شد رزولوشن دارای انواع مختلفی است که در نمایشگرها استفاده می‌شود و هر کدام از آن‌ها یک کیفیت تصویر و تراکم پیکسل را در صفحه نمایش‌ها به وجود می‌آورند. هر چه تعداد پیکسل‌ها در رزولوشن زیادتر باشد، کیفیت تصویر بهتر و بیشتر می‌شود. در تلویزیون‌های جدیدی که تولید شده‌اند با وجود سيستم ارتقاء کیفیت تصویر، صحنه‌ها بسیار واضح به نمایش در می‌آیند.

در این مطلب سعی داشتیم شما را با مفهوم کلمه رزولوشن آشنا کنیم که به هنگام خرید تلویزیونی با کیفیت را انتخاب کنید و هزینه‌ای که بابت خرید تلویزیون پرداخت کرده‌اید، هدر نرفته باشد. اگر به تازگی قصد خرید تلویزیون را دارید حتما به این نکته دقت کرده و نمایشگری را انتخاب کنید که از رزولوشن بالایی برخوردار باشد تا از دیدن فیلم و سریال در خانه لذت ببرید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *