تخفیفات شگفت انگیز رو از دست ندین !

لنز شیفت ویدیو پروژکتور چیست؟

جدیدترین محصولات

لنز شیفت

یکی از مهمترین توانایی‌های منحصر به فرد خرید ویدیو پروژکتور سینماهای خانگی یا حتی اتاق‌های کنفرانس به چشم می‌خورد، لنز شیفت است. با توجه به اینکه لنز شیفت از انعطاف‌پذیری بسیار بالایی برخوردار است، می‌تواند عملکرد مطلوبی را به دستگاه‌های پروژکتور ارائه کند. با در نظر داشتن این انعطاف پذیری بالا، به صورت متداول افرادی که قصد دارند در زمان وقت کمتری را صرف کنند، به سمت استفاده از این محصول می‌روند.

در این مقاله به طور کامل درمورد لنز شیفت ویدیو پروژکتور صحبت میکنیم

لنز شیفت چیست؟

لنز کارآمد شیفت ابزاری کاربردی است که کار ایجاد فضا برای حرکت لنز در جهت‌های مختلف چپ و راست یا بالا و پایین در محفظه ویدیو پروژکتور را انجام می‌دهد. تنظیمات حرکت لنز به‌صورت دستی با صفحه یا از طریق دکمه‌های منو انجام می‌شود. فضای اضافی ایجاد شده توسط لنزهای شیفت به‌منظور تغییر مکان لنز، در‌واقع برای قرار دادن پروژکتور در نقاط مختلف اتاق، آزادی عمل بیشتری فراهم می‌کند که این امکان فوق العاده ای در ویدئو پروژکتور ۴k میباشد

برای درک بهتر عملکرد لنزهای شیفت، به یک مثال در این زمینه اشاره می‌کنیم؛ شما در حال تماشای یک عکس روی دیوار هستید. این عکس شروع به حرکت به سمت بالا یا پایین می‌کند؛ در نتیجه این حرکت، اکنون بالای تصویر در بخش مرکزی تصویر قبلی قرار دارد.

با توجه به مثال مذکور، ویدئوهای پروژکتور با لنزهای شیفت مانند ویدیو پروژکتور اپتما امکان ارائه چنین تنظیماتی را بدون اینکه به حرکت‌های فیزیکی پروژکتور نیاز باشد، دارا هستند. دلیل این قابلیت منحصربه‌فرد این است که حرکت لنز داخل محفظه پروژکتور جهت ایجاد افکت به‌راحتی انجام می‌شود. انعطاف‌پذیری برخی از مدل‌های پروژکتور، بسیار وسیع‌تر است. این انعطاف‌پذیری بالا، حرکت تصویر را تقریبا تا دو برابر بیشتر از نمونه‌های مشابه امکان‌پذیر می‌سازد.

 

لنز شیفت

انواع لنز شیفت

هنگام خرید ویدیو پروژکتور مورد مهمی وجود دارد که لازم است به آن توجه کنید و آن نوع لنز ویدئو پروژکتور است. در صورتی‌که هنگام خرید ویدیو پروژکتور به لنز ویدیو پروژکتور توجه نشود، موقع نصب و راه‌اندازی پروژکتور به اشتباه خود پی می‌برید، اما دیگر کار از کار گذشته‌است و شما با یک دستگاه ناکارآمد روبرو هستید.

لنز‌های شیفت در انواع مختلف و متعددی موجود هستند. در تعدادی از ویدیو پروژکتورها تنها می‌توان یک نوع جابجایی که اغلب از نوع عمودی است را انجام داد؛ همچنین پروژکتورهایی با دامنه متنوع‌تری از جابجایی وجود دارد. این جابجایی‌ها اغلب شامل حرکات عمودی، افقی و متغیر یا مورب می‌شود‌.

کاربرد لنز شیفت

کاربرد لنز شیفت برای پروژکتورهایی که نیاز به تغییر زاویه تصویر دارند و امکان جابجایی پروژکتور وجود ندارد، دوچندان است. وجود لنزهای شیفت در این شرایط سبب ایجاد فضای کافی برای حرکت فیزیکی لنز در جهت‌های مختلف می‌شود‌.

به‌طور کلی کاربرد لنز شیفت در تنظیم دقیق تصویر است و می‌تواند با یک فرمان دستی به وسیله یک اهرم یا دکمه چرخشی یا به شکل مکانیکی و با دکمه‌های منو، کار تنظیم دقیق تصویر را به دلخواه انجام دهد که این ویژگی در ویدئو پروژکتور های سالن کنفرانس بسیار پر کاربرد است

ممکن است در کنفرانسی حضور داشته باشید که برای ارائه مباحث از پروژکتور استفاده می‌شود. در صورتی‌که زاویه دید افراد حاضر در کنفرانس مناسب نباشد و قادر به مشاهده کامل مطالب نباشند، در این شرایط کاربرد لنز شیفت مطرح می‌شود. معمولا به دلیل شیوه نصب پروژکتورها، امکان جابجایی آنها وجود ندارد و نمی‌توان با یک جابجایی ساده مشکل حرکت تصویر را حل کرد؛ بنابراین لنزهای شیفت ویدیو پروژکتور این کار را به سادگی انجام داده و تصویر را در جهت‌های مختلف به دلخواه تنظیم می‌کنند. در واقع لنزهای شیفت به محل قرارگیری ویدیو پروژکتور آزادی عمل می‌دهند.

انواع لنز شیفت

تصحیح کیستون در مقابل لنز شیفت

قابلیت عالی و کاربردی تصحیح کیستون دیجیتال، رقیب جدی قابلیت لنزهای شیفت محسوب می‌شود. این دو قابلیت شباهت‌های و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. شباهت آنها را می‌توان در هدف آنها دانست. با این حال استفاده از لنزهای شیفت به‌منظور تصحیح تصویر، تولید تصاویر با کیفیت را شامل می‌شود؛ اما استفاده از تصحیح کیستون دیجیتال سبب فشرده‌سازی و ایجاد پردازش‌هایی روی تصویر مورد نظر می‌شود که در نتیجه بازسازی پیکسل‌های حاشیه را به دنبال داشته و گاهی همین امر در بخش تصحیح شده تصویر، ناهنجاری‌های قابل توجهی را ایجاد می‌کند.

عملکرد تصحیح کیستون برای تصاویر ثابت مناسب است. لنزهای شیفت نیز برای ویدیو پروژکتور و برای نصب دائمی دستگاه، عملکرد مناسب‌تری دارند و تصاویر را در بهترین حالت ممکن ارائه می‌دهند.

دلایل اهمیت لنز شیفت

قابلیت تصحیح کیستون در پروژکتورها، حداکثر تغییر تصویر را تا +/-۳۰ درجه یا بیشتر فراهم می‌کنند. این میزان تغییر ممکن است در نهایت شما را مجبور کند پروژکتور را کمی کج کنید. این محدودیتی است که کاربران را نسبت به قابلیت مذکور دلسرد می‌سازد. از سوی دیگر لنز شیفت از مزایایی برخوردار است که رضایت کاربران را تا حد زیادی جلب کرده‌است. بر همین اساس می‌توانید تا حدودی به دلایل اهمیت لنزهای شیفت پی ببرید.

در رابطه با اهمیت این نوع لنز، دو دلیل کلیدی وجود دارد. اول اینکه استفاده از تصحیح کیستون باعث کاهش روشنایی تصویر می‌شود. این در حالی است که لنزهای شیفت این محدودیت را کنار زده و بهبود کیفیت تصاویر را نیز به دنبال دارند. دوم اینکه لنزهای شیفت در جابجایی‌ها محدودیت کمتری دارند. شما می‌توانید نمایش تصویر پروژکتورهای ثابت را با کیفیت بالا در هر نقطه دلخواه تنظیم کنید.

قرار دادن تصویر پروژکتورهایی با عدم امکان جابجایی در جایی که بهترین زاویه را ایجاد کند و نیازی به کج شدن پروژکتور نباشد، مشکلات زیادی را رفع می‌کند. این کار را لنزهای شیفت به خوبی انجام می‌دهند‌. قابلیت تصحیح کیستون بهتر است برای زمانی که شما انتخاب دیگری ندارید، در نظر گرفته شود.

سخن پایانی

پروژکتورها دستگاه‌های پرکاربردی هستند که اغلب در کنفرانس‌ها و سینماهای خانگی وجود دارند. تنظیم تصویر این پروژکتورها به‌گونه‌ای که بهترین زاویه دید را فراهم کنند و همچنین کیفیت تصاویر را در بالاترین سطح قرار دهند، حائز اهمیت است. در همین راستا، قابلیت جذاب لنزهای شیفت به‌منظور تنظیم دلخواه تصاویر و ویدیوهای پروژکتور طراحی شده ‌است. این قابلیت بر خلاف تصحیح کیستون، افت روشنایی و وضوح تصاویر را به دنبال ندارد و کیفیت تصاویر را بهبود می‌دهد.

انواع متعددی از لنزهای شیفت موجود است که بر اساس دامنه حرکت تعیین می‌شوند. برخی از لنزها تنها جهت‌های بالا و پایین را ارائه می‌دهند و برخی دیگر از چهار جهت بالا و پایین و راست و چپ پشتیبانی می‌کنند. در این مطلب در رابطه با لنز شیفت ویدیو پروژکتور، انواع، کاربرد و دلایل اهمیت آن صحبت کردیم‌؛ همچنین به مقایسه این لنز با قابلیت تصحیح کیستون پرداختیم‌. پروژکتور‌ها با برخورداری از لنزهای شیفت بسیار کارآمد‌تر می‌شوند.

 

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *