مقالات

میانگین عمر لامپ ویدئو پروژکتور چقدر است؟

لامپ ویدئو پروژکتور

لامپ ویدئو پروژکتور یکی از اجزای اصلی پروژکتور است که وظیفه تولید نور را برعهده دارد و ارتباط مستقیمی بر وضوح تصویر بر روی صفحه نمایش را نیز دارد؛ یعنی هر چقدر کیفیت لامپ ویدئو پروژکتور بالاتر باشد از وضوح روشنایی تصویر بالاتری روی صفحه نمایش برخوردار خواهیم بود. این لامپ از اجزایی مانند گشتاور بالا، اتصال دهنده‌ها، اتصالات بخار جیوه و سیم کشی برق تشکیل شده است که همه این‌ها در یک قاب پلاستیکی قرار گرفته‌اند.

باید گفت این قطعه از پروژکتور از گران ترین اجزای آن است که باید در نگهداری آن دقت و توجه بالایی به خرج داد تا مدت زمان بیشتری عمر کند.مدت زمانی را که انتظار می‌رود یک لامپ ویدئو پروژکتور دوام بیاورد عمر لامپ پروژکتور گویند که بسته به نوع و کیفیت لامپ این زمان متفاوت خواهد بود، که این عمر بستگی به نحوه استفاده و نوع جنس لامپ پروژکتور دارد.

عمر لامپ ویدئو پروژکتور چقدر است؟

مدت زمان عمر لامپ ویدئو پروژکتور را به صورت ساعت بیان می‌کنند و آن چیزی بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ ساعت می‌باشد که در پروژکتورهای نسل جدید تا 5000 ساعت نیز می‌تواند افزایش داشته باشد. اغلب لامپ ویدیو پروژکتورها اگر در شرایط صحیحی از آن‌ها استفاده شود مدت زمان مشخص را دوام می‌آورند.

در بعضی از پروژکتورها ممکن است پروژکتور قبل از مدت زمان مشخص بسوزد که آن هم به دلیل استفاده بیش از حد در طول روز از پروژکتور است که باعث تولید گرمای بیش از حد لامپ پروژکتور و مدار داخلی دستگاه می‌شود که در نتیجه سبب سوختن لامپ می‌شود.

اطلاعات بیشتر
استفاده از دیوار به جای پرده نمایش امکان پذیر است ؟

زمان تعویض لامپ ویدئو پروژکتور

پروژکتورهای قدیمی دارای لامپ‌های هستند که از جنس جیوه تحت فشار می‌باشند که در اثر مرور زمان و استفاده بیش از حد از این لامپ باعث افزایش فشار داخلی آن شده، که باعث می‌شود تدریجاً نور لامپ کاهش پیدا کند و در بلند مدت تاثیر فراوانی بر کیفیت تصویر خواهد داشت. زمانی که این کاهش نور در حد قابل توجهی افزایش پیدا کرد و باعث شد کیفیت تصویر به شدت پایین آید، نوبت به تعویض لامپ ویدئو پروژکتور رسیده است.

ویدیو پروژکتورهای نسل جدید مثل ویدئو پروژکتور سونی دارای شمارشگری هستند که میزان استفاده از لامپ را ثبت می‌کند و هنگام تعویض را گزارش می‌دهد؛ بعد از تعویض لامپ ویدئو پروژکتور دوباره باید این شمارشگر مجدداً تنظیم شود.

چگونه عمر لامپ ویدئو پروژکتور را افزایش دهیم؟

اگر بعضی از نکات را در مورد استفاده از ویدئو پروژکتور رعایت نکنیم، ممکن است باعث شود تا لامپ ویدئو پروژکتور زودتر از حد معمول عمر آن تمام شود یا بسوزد که به دلیل گرمای بیش از حد ویدیو پروژکتور می‌باشد. با رعایت نکاتی در مورد نحوه استفاده از ویدئو پروژکتور می‌توانیم عمر لامپ ویدئو پروژکتور را افزایش دهیم

عواملی که سبب می‌شود عمر لامپ ویدئو پروژکتور افزایش یابد عبارتند از:

تهویه مناسب

یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده عمر لامپ پروژکتور تهویه است. برای اینکه لامپ پروژکتور شما تا حد معمول دوام بیاورد باید آن را در مکانی که دارای تهویه مناسب باشد نصب کنید. اگر پروژکتور در جایی قرار گیرد که جریان هوا کم باشد، منجر به سوختن لامپ آن می‌شود و باید پروژکتور از هر طرف از دیوار دو فوت فاصله داشته باشد، که این حالت ایده‌آل برای قرار گرفتن ویدیو پروژکتور است.

اطلاعات بیشتر
راه های نصب ویدیو پروژکتور و پرده نمایش

خلاء و دمیدن هوای فشرده

از دیگر عوامل کاهنده عمر لامپ ویدئو پروژکتور جمع شدن گرد و خاک روی اجزای داخلی پروژکتور می‌باشد که سبب می‌شود تا جریان هوا کمتر شود و لامپ پروژکتور فشار بیشتری را برای روشن شدن تحمل کند و در دمای بالاتری روشن شود که ممکن است این کار سبب سوختن لامپ ویدئو پروژکتور شود. برای برطرف کردن این مشکل بهترین راه حل آن است که ویدئو پروژکتور را جاروبرقی بکشید یا فیلتر تهویه آن را تمیز کنید.

 تعویض یا تمیز کردن مرتب فیلتر پروژکتور

هر ویدیو پروژکتور دارای فیلترهایی برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل مدار داخلی دستگاه است که جدا شدنی هستند. اگر این فیلتر‌ها مدت زمان بسیار طولانی تعویض یا تمیز نگردند ممکن است، گرد و غبار سبب مسدود شدن جریان هوا به داخل مدار حساس ویدیو پروژکتور شود و باعث گرم شدن بیش از حد لامپ و سوختن آن شود.

 پروژکتور نباید سریع روشن و خاموش شود

با روشن و خاموش کردن سریع پروژکتور می‌توانید تاثیر بسیار مخربی بر عمر لامپ پروژکتور بگذارید؛ زیرا لامپ‌های پروژکتور غالباً تا ۱ دقیقه زمان میبرد تا جریان منظمی را بتوانند تولید کنند. حال اگر پروژکتور سریع خاموش و روشن شود بخار جیوه داخل لامپ ممکن است بر اثر فشار زیاد منجر به خرابی لامپ می‌شود.

یکی دیگر از عواملی که سبب می‌شود تا عمر لامپ ویدئو پروژکتور افزایش داشته باشد استفاده از ویدیو پروژکتورهای مدرنی است که حالت اقتصادی و عادی دارند. لامپ آن‌ها روشنایی کمتری را تولید می‌کنند و باعث می‌شود تا عمر لامپ افزایش پیدا کند.

اطلاعات بیشتر
با پرده نمایش ویدیو پرژکتور بیشتر آشنا شوید!

تعویض لامپ ویدئو پروژکتور

بعد از تمام شدن عمر لامپ پروژکتور باید آن را تعویض کرد و در ابتدا باید تایمر لامپ را به صفر برسانید. البته این تنظیمات در پروژکتورهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد. بعد از این مرحله باید برق دستگاه قطع شود و درپوش لامپ را باز کنید. لامپ را از داخل دیتا پروژکتور بیرون بیاورید و محل قرار گرفتن آن را با یک دستمال مناسب و بدون پرز تمیز نمایید؛ بعد از آن لامپ جدید را به جای لامپ خراب قرار دهید و درپوش را محکم ببندید. قبل از تعویض لامپ ویدئو پروژکتور باید به این نکته توجه کنید که هر دستگاه پروژکتور مخصوص خود را دارد پس باید از لامپ سازگار با آن استفاده کنید

کلام پایانی

لامپ ویدئو پروژکتور از اصلی ترین اجزای پروژکتور است که در به وجود آوردن تصویری واضح روی صفحه نمایش تاثیر مستقیم و بسزایی دارد که از میانگین عمر مشخصی برخوردار می‌باشد. با دانستن میانگین عمر لامپ پروژکتور و راه‌های افزایش عمر و کارکرد آن به راحتی می‌توان مدت زمان بیشتری را از لامپ پروژکتور استفاده کرد و تصویری با کیفیت را بر روی پرده نمایش ایجاد کرد. استفاده از پروژکتورهای نسل جدید و اقتصادی که جنس لامپ آن‌ها با مدل‌های قدیمی متفاوت است بسیار در کاهش هزینه‌ها و خرابی دستگاه به شما کمک خواهد.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *