امروز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
ورود | عضویت

پرده نمایش چیست

شما اینجا هستید : صفحه اصلی  -> وبلاگ > پرده نمایش چیست >
پرده نمایش یکی از پرکاربردترین تجهیزات سالن کنفرانس است که به همراه دیتا ویدئو پروژکتور بخش مهمی از سیستم تصویر سالن را تشکیل می‌دهند. اگرچه در یک سالن کنفرانس، سیستم کنفرانس اصلی ترین بخش یک سالن کنفرانس است اما امروزه کاربرد تصویر به قدری گسترده شده که لزوم وجود تجهیزات تصویری برای نمایش تصاویر ارائه‌ها و همچنین ویدیوها در کنار تجهیزات صوتی، قابل انکار نیست.
پرده نمایش چیست
پرده نمایش از ملزومات جانبی ویدئو پروژکتورها است و به عنوان جزئی از سیستم پخش تصویر شناخته می شود. همانطور که از نام آن پیداست به عنوان بستر یا زمینه ای جهت پخش تصاویر ارسالی از ویدئو پروژکتورها مورد استفاده قرار می گیرد. مواد بکار رفته در ساخت آن از بازتابهای ناخواسته جلوگیری و به افزایش کیفیت تصاویر در حال پخش کمک مینماید. شاید این طور تصور شود که با تاریک کردن فضا میتوان از یک دیوار سفید یا وایت برد نیز به عنوان صفحه نمایشی جهت پخش تصاویر استفاده نمود. اما بنا به دلایلی استفاده از پرده پروجکشن ( Projection screen ) توصیه می شود:
پرده نمایش دستی
مهمترین دلیل تفاوت فاحش کیفیت تصویر بین پخش در این دو حالت این است. دیوار، پارچه یا وایت برد هر میزان که سفید و بدون موج و بافت باشند. بازهم خروجی تصویر ضعیف تری را نسبت به پرده ارائه می دهند . پرده های نمایش دارای جنس، بافت و رنگ خاصی بوده که بمنظور ارائه حداکثر کیفیت تصاویر مهندسی شده است. این موارد باعث تنظیم میزان مطلوب بازتاب نور و تضمین حداقل تداخل با تصاویر می گردند. البته ساختار و جنس پارچه پرده باید به گونه ای باشد که صاف و فاقد هر نوع چین و چروک باشد.
دلیل بعدی نیز مربوط به زیبایی و نظم محیط است. برای هر محیطی و هر کاربردی که برای ویدئو پروژکتور ممکن است وجود داشته باشد پرده مخصوص وجود دارد. پرده ها میتوانند در کیفیت خروجی نهایی سیستم پخش و راحتی و حس حضار هنگام  تماشا تصاویر تاثیر گذار باشد.
عمده موارد کاربرد پرده نمایش
با توجه به موارد پیش گفته و اینکه عموما مصرف کنندگان بابت خرید دیتا پروژکتورها هزینه بالایی می پردازند. استفاده از هر سطحی غیر از پرده نمایش ویدئو پروژکتور با توجه به تاثیر نامطلوبی که در نتیجه کار خواهد داشت توصیه نمی گردد. عمده اماکنی که پرده های نمایش در آنها کاربرد دارند عبارتند از: سالن های همایش، کنفرانس، گالری ها، نمایشگاه ها، کلاسهای دانشگاه ها و مدارس، منازل و غیره. بطور معمول در هر مکانی که ویدئو پروژکتور مورد استفاده قرار گیرد پرده مخصوص آن نیز مورد استفاده خواهد داشت.
انواع پرده ویدئو پروژکتور 
با توجه به کاربرد و محل به کارگیری ویدئو پروژکتور، پرده آن نیز دارای انواع گوناگون است. که هریک از این مدل های دارای مشخصات و خصوصیات ویژه خود می باشند.
پرده پروجکشن قابل حمل:
بعضا به پرده های نمایش پایه دار قابل حمل گفته می شود. اما در عمل پرده قابل حمل پرده ای است که بسیار سبک بوده و سایز کوچکتری نسبت به سایر مدلها دارد. این پرده ها میتوانند حتی بر روی میز قرار گیرند. پرده قابل حمل معمولا برای استفاده در کنار دیتا پروژکتورهای جیبی کاربرد دارند.
پرده نمایش سقفی / دیواری :
در محیطی که ویدئو پروژکتور به صورت ثابت نصب میشود بهتر است از پرده نمایش سقفی یا دیواری استفاده نمود. هدف از اینکار آن است که تنظیم نمایش تصاویر بر اثر جا به جایی پرده بر هم نریزد. با توجه به اینکه در این محیط ها عموما از ویدئو پروژکتورهای قدرتمند تر استفاده می شود. متناسب با آن از پرده هایی با ابعاد بزرگتر نیز استفاده می گردد.
با توجه به کاربرد و محل به کارگیری ویدئو پروژکتور، پرده آن نیز دارای انواع گوناگون است. که هریک از این مدل های دارای مشخصات و خصوصیات ویژه خود می باشند:
پرده پروجکشن قابل حمل:
بعضا به پرده های نمایش پایه دار قابل حمل گفته می شود. اما در عمل پرده قابل حمل پرده ای است که بسیار سبک بوده و سایز کوچکتری نسبت به سایر مدلها دارد. این پرده ها میتوانند حتی بر روی میز قرار گیرند. پرده قابل حمل معمولا برای استفاده در کنار دیتا پروژکتورهای جیبی کاربرد دارند.
پرده پایه دار :
این نوع وزن و ابعاد پایینی داشته و به آسانی قابل جا به جایی هستند. از طرفی در این مدل عموما حداکثر سایز پرده ۲*۲ می باشد. و برای ویدئو پروژکتورهایی که روی میز قرار می گیرند مناسب تر می باشند. پرده نمایش پایه دار عمدتا در اماکنی که نیاز به نصب دائم  وجود نداشته یا بعضا برای کاربردهای پرتابل استفاده می گردد.
پرده نمایش پایه دار
پرده نمایش برقی :
پرده های سقفی یا دیواری عمدتا قابلیت باز و بسته شدن دارند. بنابراین زمانی که به آنها نیازی نباشد در غلافی که در قسمت بالای پرده وجود دارد جمع خواهند شد. عمل جمع شدن ممکن است به صورت دستی انجام شود. اما نوعی از پرده ها هم وجود دارد که اینکار را به کمک موتوری که در آنها تعبیه شده انجام می دهند. به این دسته پرده نمایش برقی یا موتورایز گفته می شود.
چگونه سایز مناسب پرده نمایش را انتخاب کنیم؟
در نظر داشته باشید برای تماشای بهتر تصویر شما نیاز دارید  از پرده نمایش فاصله داشته باشید. میزان این فاصله البته به اندازه تصویر مورد نظر شما و فضای موجود در محل نصب ویدئو پروژکتور بستگی دارد. به طور یقین کسی که بجای تلویزیون یک ویدئو پروژکتور خریداری میکند، به دنبال دیدن تصویر بسیار برزگ است. پس یکی از مواردی که در زمان خرید ویدئو پروژکتور باید در نظر گرفت اندازه تصویر دلخواه و انتخاب سایز پرده نمایش متناسب با آن خواهد بود. جالب است بدانید برای انتخاب پرده نمایش استانداردهای مشخصی وجود دارد که به شما کمک مینماید اندازه مناسب پرده نمایش خود را انتخاب نمائید. جامعه مهندسان تصویر متحرک و تلوزیون (SMPTE) توصیه میکنند حداقل زاویه تماشای تصویر برای سالنهای نمایش و سینماها ۳۰ درجه میباشد و طبق آن نسبت به ارائه فاصله های مناسب پرده نمایش تا محل قرار گرفتن افراد داخل سالن اقدام نموده است. همچنین انجمن مرکزی برق و الکترونیک (CEA) نیز در این خصوص روش محاسبه ای را توصیه کرده است که به موجب آن میتوان اندازه مناسب تصویر را با توجه به فضای موجود محاسبه نمود. در هر دو روش اندازه ها ارائه شده تقریبا یکسان میباشند. البته استفاده از این استانداردها در منزل به عنوان سینماهای خانگی و کاربردهای شخصی الزامی نیست ولی هر مقدار که به این استانداردها نزدیک شوید; شاهد تصاویر بهتری خواهید بود دقیقا مانند زمانی که تصاویر را در سالن سینما تماشا میکنید.
در نظر داشته باشید فاصله مکان نصب ویدئو پروژکتور از پرده نمایش; اصلی ترین فاکتور اندازه تصویر میباشد.پس به هر مقدار که ویدئو پروژکتور از پرده نمایش دور شود; تصویر نمایش داده شده بزرگتر خواهد شد.
با در نظر گرفتن بحث فاصله ویدئو پروژکتور از پرده نمایش شما جهت انتخاب سایز مناسب پرده نمایش (هر چند شما فضایی زیادی هم داشته باشید) باید دو فاکتور فاصله پرتاپ ویدئو پروژکتور و شدت روشنائی ویدئو پروژکتور را نیز در نظر بگیرید. در زیر به صورت خلاصه به تشریح فاصله پرتاپ و شدت روشنایی و رابطه آنها با اندازه تصویر می پردازیم.
فاصله پردتاب: ویدئو پروژکتور براساس لنز به کار رفته در آن توسط شرکت سازنده مشخص شده است.
این فاصله اندازه  است که ویدئو پروژکتور میتواند نور مناسب را بر کل پرده نمایش منعکس نماید و تصاویر درخشان را به نمایش در آورد. طبیعی است خارج شدن از این فاصله باعث افت کیفیت تصویر نمایش داده شده میگردد.
شدت روشنایی:  به میزان نوری که ویدئو پروژکتور تولید میکند اطلاق میگردد.واحد سنجش شدت روشنایی انسی لومینس است; هر چه میزان انسی لومینس یک پروژکتور بیشتر باشد; تصاویر نمایش داده شده توسط ویدئو پروژکتور درخشان تر خواهد بود و ویدئو  پروژکتور میتوان در فاصله دورتری از پرده نمایش نصب شود و تصویر بزرگتری را به نمایش درآورد. به صورت خلاصه هر چه اندازه پرده نمایش بزرگتر باشد; شما به میزان بیشتری از شدت روشنایی نیاز خواهید داشت .
در صورت تمایل می توانید از پرده نمایش سلکسون نیز بازدید نمایید.
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به سلکسون می باشد .