تخفیفات شگفت انگیز رو از دست ندین !

نحوه تنظیم اندازه تصویر ویدیو پروژکتور

جدیدترین محصولات

۴۴,۶۵۰,۰۰۰ تومان۴۷,۰۰۰,۰۰۰ تومان
۴۳,۳۱۰,۵۰۰ تومان۴۵,۵۹۰,۰۰۰ تومان

۱۶۶,۳۰۰,۰۰۰ تومان۱۷۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان

۳۴,۲۰۰,۰۰۰ تومان۳۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان
۳۳,۱۷۴,۰۰۰ تومان۳۴,۹۲۰,۰۰۰ تومان

۱۱۳,۱۰۰,۰۰۰ تومان۱۱۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان

اندازه تصویر ویدئو پروژکتور

تنظیم اندازه تصویر ویدیو پروژکتور یک امر بسیار مهم برای دیدن بهترین تصویر از پروژکتور است. بهترین پروژکتور ممکن است تصاویر مناسب را بدون تنظیمات برای دیدن فیلم یا عکس از خود مخابره نکند. ولی اگر به درستی تصویر دستگاه پروژکتور تنظیم شود، می‌توانید یک تصویر عالی با نورپردازی مناسب به دست آورید. هنگام نصب پروژکتور باید دقت لازم به کار برده شود تا کیفیت تصویر در حد قابل توجه و مناسب باشد. بعضی از پروژکتورها دارای تنظیمات خودکار و برخی دیگر دارای تنظیمات دستی هستند. تنظیم اندازه تصویر ویدیو پروژکتور یکی از دغدغه‌های اصلی بیشتر افرادی است که این محصول را خریداری می‌کنند در این مقاله با ما همراه باشید تا با تنظیم تصویر ویدیو پروژکتور، بهترین کیفیت تصویر را به دست آورید.

تصویر پروژکتور خود را چگونه تنظیم کنیم؟

برای آنکه بتوانید پروژکتور خود را راه‌اندازی کنید باید نسبت به راه‌اندازی پروژکتور آگاهی داشته باشید. با استفاده از توضیحات این نوشته به راحتی می‌توانید یک پروژکتور را به راحتی تنظیم کنید.

مراحل تنظیم اندازه تصویر ویدیو پروژکتور به شرح زیر است.

  • تعیین موقعیت پروژکتور
  • کنترل نور محیط
  • مدیریت گرما
  • تنظیمات تصویرویدئو پروژکتور
  • روشنایی و کنتراست
  • رنگ
  • وضوح
  • فوکوس
  • بلندگوها

تمامی مراحل بالا برای تنظیم ویدیو پروژکتور روی صفحه نمایش لازم و ضروری است و باید مراحل را به صورت منظم انجام دهید تا بهترین تصویر ویدیو پروژکتور را به دست آورید.

تعیین موقعیت ویدیو پروژکتور

برای آنکه ویدیو پروژکتور را نصب کنید، باید قبل از راه‌اندازی آن حتماً مکان این محصول را مشخص کنید. پس از مشخص شدن مکان ویدیو پروژکتور باید دستگاه ویدیو پروژکتور روی یک صفحه کاملاً تخت و صاف تراز شود تا تصویری عالی از ویدیو پروژکتور به نمایش درآید. باید وسط صفحه نمایشگر با دستگاه ویدیو پروژکتور همتراز باشد. اگر مرکز تصویر و مرکز صفحه ویدیو پروژکتور با یکدیگر منطبق باشد به راحتی می‌توانید بهترین تصویر را به دست آورید. فاصله دستگاه پروژکتور از صفحه نمایش بسیار مهم است. برای آنکه تصویری عالی از پروژکتور تهیه کنید، بهتر است که هنگام قرار دادن تصویر در صفحه نمایشگر، نسبت تصویر به صفحه نمایش رعایت شود. نسبت تصویر به صفحه نمایش باید ۱۶ به ۹ بهترین وضعیت است.

کنترل نور محیط برای تنظیم تصویر

برای آنکه بتوانید بهترین تصویر را از ویدیو پروژکتور روی صفحه نمایش داشته باشید، باید نور محیط را به صورت طبیعی و مصنوعی کنترل کنید. کنترل نور طبیعی کمی دشوارتر است و لازم است منبع نور را توسط پرده بپوشانید؛ ولی رنگ‌های مصنوعی قابل کنترل هستند. پروژکتور‌هایی که روشنایی پایینی دارند برای محیط تاریک مناسب هستند و پروژکتورهای با درجه روشنایی متوسط در نور‌های محیطی کم هم قابل راه اندازی هستند.

کنترل گرما

معمولاً ویدیو پروژکتور از خود گرما تولید می‌کند؛ خصوصاً ویدیو پروژکتورهایی که دارای لامپ هستند. این محصولات دارای یک فن و دریچه تهویه هوا برای بیرونی فرستادن گرما هستند. باید دقت کنید که حتما این دستگاه را در محیطی که دارای تهویه مناسب است، قرار دهید و اگر این دستگاه در محیط کوچک که دارای تهویه نباشد، قرار داده شود، پس از مدتی فن دستگاه دچار نقص فنی شده یا دستگاه در پی فواصل منظم خاموش می‌شود؛ بنابراین سعی کنید که ویدیو پروژکتور را در محیطی باز به دور از گرما قرار دهید. اگر روشنایی پروژکتور را هم کاهش دهید، سبب کمتر گرم شدن محصول شده و دیرتر خراب می‌شوند. ویدیو پروژکتور را نباید به صورت ناگهانی خاموش کنید. قبل از اینکه دستگاه را از پریز برق جدا کنید دقت شود که چرخش فن دستگاه متوقف شده باشد.

تنظیم اندازه تصویر ویدیو پروژکتور

یکی از مراحل مهم در راه‌اندازی پروژکتور، نحوه تنظیم اندازه تصویر ویدیو پروژکتور است. بیشتر پروژکتورها دارای تنظیمات تصویر در حالت‌های مختلف هستند و بهتر است که از تنظیمات کارخانه برای دریافت بهترین تصویر استفاده کنید. یکی دیگر از روش‌های تنظیم تصویر ویدیو پروژکتور استفاده از الگوهای آزمایشی برای تنظیمات این دستگاه‌ها است.

روشنایی و کنتراست

برای آنکه بتوانید بهترین کنتراست از یک تصویر را داشته باشید، در ابتدا باید یک فیلم را انتخاب کرده که دارای تصاویر سیاه و سفید بسیاری باشد. تنظیم کنتراست را تا جایی قرار دهید که رنگ‌های سیاه به صورت حداکثر سیاه مشخص شده و متمایل به خاکستری نباشند و رنگ‌های سفید باید سفید خالص باشند و متمایل به خاکستری نباشند. در این صورت بهترین کنتراست به دست می‌آید.

تنظیم رنگ برای دریافت بهترین تصویر

برای آنکه بتوانید بهترین تصویر از رنگ‌های مختلف را داشته باشید، بهتر است که از یک فیلم استفاده کنید که دارای طیف وسیعی از رنگ‌های طبیعی باشد. از فیلمی استفاده کنید که در آن افراد بدون آرایش هستند و دارای پوست طبیعی باشند. فیلم انتخاب شده باید دارای رنگ‌های زنده باشد و سعی کنید که کاهش رنگ ویدیو را در حد طبیعی نگه دارید. کاهش سطح رنگ یا افزایش سطح رنگ سبب به هم ریختگی تصویر خواهد شد. در صورتی که رنگ پوست کاملاً طبیعی به نظر رسید، تنظیمات را متوقف کنید.

وضوح تصویر در ویدیو پروژکتور

پس از اینکه تنظیمات کنتراست و رنگ را به درستی پشت سر گذاشتید در این مرحله باید تصاویر ویدیو پروژکتور واضح و مشخص باشد. تصویر باید به گونه‌ای باشد که اشیا کاملاً قابل تشخیص باشند. افزایش وضوح سبب می‌شود که لبه‌های اشیا به راحتی قابل تشخیص باشند. در صورتی که وضوح کاهش پیدا کند، تمایز بین اجسام و افراد کمتر خواهد شد. برای آنکه یک تصویر عالی و واضح را در پروژکتور به دست آورید بهتر است که لبه‌ها نرم و قابل تشخیص باشند.

فووکوس

راه دیگر برای شفاف‌سازی بیشتر تصویر در ویدیو پروژکتور، فوکوس است. انجام عمل فوکوس سبب واضح‌تر شدن تصویر می‌شود. بهترین راه برای تنظیم فوکوس، استفاده از تصویرهایی است که دارای متن هستند؛ مانند تیتراژ پایانی و تیتراژ ابتدایی فیلم. انجام عمل فوکوس در بیشتر ویدیو پروژکتور‌ها به صورت دستی است و برخی از مدل‌های پیشرفته‌تر نیز فوکوس خودکار دارند. در حالت دستی می‌توانید فوکوس را تا جایی که تصاویر و متن‌ها واضح باشند، ادامه دهید. برای آنکه بهترین تصویر را از ویدیو پروژکتور دریافت شود، سعی کنید که تصویر را بیش از اندازه واضح نکنید. در صورتی که پروژکتوری خریداری کرده‌اید که دارای فوکوس خودکار باشد، دیگر نیازی به تنظیم فوکوس دستی ندارید.

تنظیم صدا یا بلندگو‌ها

در صورتی که بخواهید از ویدیو پروژکتور به عنوان یک سینمای خانگی استفاده کنید، باید بلندگو‌ها را در کنار دستگاه تنظیم کنید. قرار دادن محل مناسب برای بلندگو‌ها بسیار مهم است. سیستم‌های صوتی از یک جفت بلندگو تشکیل شده‌اند؛ در حالی‌که سیستم‌های فراگیر دارای ۵ بلندگو و ساب ووفر هستند. ساب ووفر را باید در کنار دستگاه قرار دهید. بیشتر بلندگوهای سینمای خانگی دارای دفترچه تنظیم راهنما هستند. از طریق این دفترچه‌ها بلندگوها قابل تنظیم هستند.

مرحله پایانی تنظیم اندازه تصویر ویدیو پروژکتور

پس از تنظیم کردن کلیه مراحل بالا باید تنظیمات را در یک نمایه یا پوشه ذخیره کنید. برای آنکه بتوانید فیلم‌های مختلف یا مسابقات ورزشی و… را تماشا کنید باید ویدیو پروژکتور را بر اساس فیلم یا ورزش مورد نظر تنظیم کنید؛ بنابراین برای دریافت بهترین تصویر کافیست که هر کدام از تنظیمات را در یک پوشه جداگانه ذخیره کرده و در هنگام دیدن فیلم‌های مختلف تنظیمات مورد نظر را برای پروفایل‌های متفاوت اجرا کنید تا بتوانید بالاترین لذت از دیدن فیلم و هرگونه نمایش تصویری مختلف را تجربه نمایید.

سخن پایانی

دستگاه‌های ویدیو پروژکتور مانند بیشتر وسایل برقی که از آنها استفاده می‌کنید به مرور زمان ممکن است دچار ضعف و نقص و عیب شوند؛ بنابراین بهتر است هر از چند گاهی آنها را چک کنید. اگر لامپ ویدیو پروژکتور ضعیف شده یا اینکه روشنایی آن کاهش پیدا کرد، بهتر است که آن را تعمیر کنید. تنظیمات ویدیو پروژکتور هر سال نیاز به تنظیم دوباره دارد و قبل از آن که تنظیمات آن دچار خلل و مشکل شود سعی کنید که آن را حتماً دوباره تنظیم نمایید، تا بتوانید بهترین تصویر از ویدیو پروژکتور داشته باشید. در صورتی که در این زمینه نیاز به مشاوره داشتید با کارشناسان سلکسون ارتباط برقرار کنید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *